Zažít vrcholy

Verze pro tisk

Projekt Zažít vrcholy / Höhepunkte Erleben je realizován z operačního programu pro přeshraniční spolupráci Cíl 3/ Ziel 3 Česká republika - Sasko (ZIEL3/C/2.2.00/11.00303).
logo Evropský fond pro regionální rozvojlogo Cíl 3/ Ziel 3
Číslo projektu: 100110070

Popis projektu:
Lužické hory a Žitavské hory jsou jedním přírodním horským celkem s velkým potenciálem cestovního ruchu. Turistická oblast nabízí atraktivní možnosti pěší turistiky, cykloturistiky, klasického lyžování s možností kulturních a historických zážitků na tomto společném hornatém území. Obsahem české části projektu realizovaného společně s městem Oybin je přeshraniční propojení nabídek cestovního ruchu na vrcholech Lužických a Žitavských hor. Projekt zatraktivní lokality na obou stranách hranice, které nejsou tak známé.

Pro celoroční údržbu pěších i lyžařských tras byla v květnu 2013 nakoupena technika - skútry, terénní motorové vozidlo, křovinořez a motorové pily.

Kromě techniky na údržbu tras byly vytvořeny a vytištěny letní a zimní turistické mapy, které jsou zdarma k dispozici na turistických informačních centrech členských obcích Svazku obcí Novoborska či v samotném Svazku obcí Novoborska a obci Oybin. Společné slavnostní "pokřtění" zimních turistických map se uskutečnilo v České Lípě.

V rámci projektu bylo naplánováno vybudování odpočívadel a nástupních míst s přístřešky a informačními tabulemi a výstavba budovy pro technické zázemí sportovně rekreačních tras Novoborska. Na podzim roku 2013 proběhla výběrová řízení na dodavatele veřejných zakázek a zakázky byly přiděleny vítězným dodavatelům na mimořádné členské schůzi, která se uskutečnila v České Lípě.

Dne 19.4.2014 v 11:30 hodin proběhlo slavnostní otevření budovy Technického zázemí na Polevsku - Jedličné. Slavnostního otevření se zúčastnil také hejtman Libereckého kraje - Martin Půta. Pozvání na slavnostní otevření bylo zvěřejněno také na serveru i-noviny.cz s názvem článku Projekt Zažít vrcholy slaví další úspěch.

Pro přímou potřebu návštěvníků byly vytvořeny internetové stránky s nabídkou turistických tras a informacemi o aktuálním dění v projektu.

webová prezentace k projektu Zažít vrcholy č. 100110070

Dne 16.9.2014 se za účasti starostů členských obcí Svazku obcí Novoborska, zástupců Ministerstva pro místní rozvoj a novinářů, uskutečnilo slavnostní zakončení projektu akcí nazvanou "Cesta po stopách projektu Zažít vrcholy".

Projekt Zažít vrcholy byl na české straně ukončen ke dni 31.12.2014 a na německé straně bude projekt ukončen ke dni 31.1.2015.
Malé shrnutí, co se nám podařilo na české straně vybudovat, bylo zveřejněno také na serveru i-noviny.cz.

Autor: Ing. Petra Draboňová - manažerka svazku